فراخوان جذب نیروی داوطلب

۲۵ دی ۱۳۹۵ تیم حفاظت از فوک خزری

helpme

با عرض سلام و احترام به هوطنان عزیز و دوستداران طبیعت

مرکز درمانی و تحقیقاتی فوک خزری با توجه به ضرورت توسعه شبکه حفاظت از فوک های خزری و جلب همیاری مردمی در نظر دارد از میان هموطنان علاقمند و طبیعت دوست کشور بویژه ۳ استان ساحلی گیلان، مازندران و گلستان بدین وسیله اقدام به جذب نیروی داوطلب مردمی کند.

با عنایت به گسترش فعالیت های مرکز درمانی و تحقیقاتی فوک خزری و افزایش حجم کاری، لزوم گسترش این شبکه به منظور نیل به اهداف زیست محیطی، بیش از پیش احساس می گردد. باور داریم که کسب موفقیت در حوزه حفاظت از طبیعت و ایجاد فرهنگی پایدار تنها از مسیر مشارکت، همیاری و همکاری نیروهای مردمی علاقمند می گذرد و خرسندیم که امروز نظاره گر افزایش این جمعیت بیدار و سرشار از دغدغه های ارزشمند والای انسانی هستیم و ایمان داریم که دستان گرم و حمایتگر شما عزیزان بزرگترین سرمایه هاست. امید داریم تا در مسیر دلجویی از طبیعت رنجور و آسیب دیده، چون گذشته در کنارمان باشید.

فعالیت های مرکز درمانی و تحقیقاتی فوک خزری به بخش های مختلف آموزش، امداد و نجات، پایش، پژوهش و تبلیغات تقسیم بندی می گردد که جهت آگاهی بیشتر شما عزیزان به معرفی اجمالی هر بخش می پردازیم:

  • آموزش:

آموزش، حیاتی ترین و ضروری ترین مقوله ایست که  پیش از انجام هر فعالیتی نیاز به توجه دارد. اکنون که فعالیت های مرکز درمانی و تحقیقاتی رو به گسترش بوده و از طرفی آموزش اقشار مختلف بویژه در بین مردمان بومی و ساحل نشین روندی است که باید به صورت مداوم و پیگیر صورت گیرد، بهترین گزینه جهت ادامه این مسیر بهره مندی از حمایت های داوطلبانه علاقمندان به مشارکت در فعالیت های زیست محیطی است. کودکان و نوجوانان، ماهیگیران و خانواده هایشان، سازمان های مرتبط با امور دریایی، جوامع علمی همچون مدارس و دانشگاه ها از جمله مخاطبان گروه حفاظت از فوک خزری می باشند. لذا جذب نیروهای داوطلب در این حیطه به منظور تقویت شبکه آموزش مرکز درمانی و تحقیقاتی فوک خزری بوده تا بدین وسیله رشد آگاهی و فرهنگ زیست محیطی در منطقه با سرعت بیشتر و کیفیت بالاتری انجام گردد.

  • امداد ونجات:

طی سال های گذشته تعداد زیادی از فوک های آسیب دیده، بیمار و یا به دام تورهای ماهیگیری افتاده به کمک امدادگران مرکز و همکاری بی نظیر ماهیگیران عزیز کشورمان و همچنین مشارکت سازمان های فعال در سواحل و آبهای دریای خزر در ایران نجات یافته اند. به گونه ای که این فعالیت ها بازتاب گسترده ای در رسانه های داخلی و خارجی داشته و تبدیل به الگوی موفقی در منطقه گردیده است. بی شک افزایش نیروهای آموزش دیده امدادگر در خط ساحلی دریای خزرمی تواند آمار نجات این موجودات زیبا و دوست داشتنی و در معرض خطر را ارتقاء داده و فرهنگ حفاظت از طبیعت و گونه های ارزشمند آن را در بین سایر کشورهای حوزه این دریاچه نهادینه نماید. داوطلبان عزیز پس از گذران آموزش های تئوری و عملی می توانند به مجموعه امدادگران مرکز بپیوندند. ارجحیت انتخاب با عزیزانی است که در سه استان ساحلی خزر سکونت داشته باشند.

  • پایش:

بررسی سواحل، جمع آوری اطلاعات مناطق ساحلی از طریق برقراری ارتباط با ماهیگیران و سازمان ها و ارگان های مرتبط با دریای خزر بر عهده گروه پایش می باشد. یکی از مشکلاتی که همواره با آن مواجه هستیم، کشف دیر هنگام لاشه های به ساحل آمده است. ضرورت نمونه برداری به موقع جهت بررسی علل مرگ و میر فوک های خزری، مرکز درمانی و تحقیقاتی فوک خزر را بر آن داشت تا با تشکیل گروه پایش این مساله را مرتفع سازد. داوطلبین گروه پایش نیز پس از طی دوره های آموزشی وظیفه کنترل سواحل و مناطق حفاظت شده را بر عهده خواهند داشت. فعالیت این گروه در طی زمان های حضور فوک های خزری در پهنه آبی ایران و فصول ماهیگیری به شکل زمان بندی شده و منظم صورت خواهد پذیرفت لذا داوطلبین عزیز در صورتیکه در خارج از سه استان شمالی کشور سکونت دارند نیز می توانند با هماهنگی های از پیش صورت گرفته در عملیات پایش شرکت نمایند.

  • پژوهش:

کسب موفقیت و رسیدن به هدف در هر امری بدون کسب اطلاعات و مطالعه و پژوهش امکان پذیر نیست. آشنایی با مسایل موجود و آگاهی از نحوه حل آنها کمک شایانی به مدیریت اصولی خرد و کلان خواهد بود. فوک خزری گونه ایست فراموش شده که سالیان سال از نظرها پنهان بوده و کمترین مطالعات تحقیقاتی بر روی آن صورت پذیرفته است. شاید عامل اصلی بروز خطر انقراض برای این حیوان، عدم توجه و نبود اطلاعات کافی در زمینه های مختلف مربوط به آن می باشد. گروه پژوهش مرکز درمانی و تحقیقاتی فوک خزری با عنایت به این موضوع در طی سال های گذشته اقدام به جمع آوری و ثبت اطلاعات متعددی در مورد موضوعات مختلف مرتبط با این موجود نموده است. در سال های اخیر با بذل توجه مجامع دانشگاهی و همکاری اساتید و دانشجویان علاقمند، تحقیقات متنوعی بر روی فوک های خزری صورت پذیرفته و یا در حال اجرا می باشد. بدینوسیله از هموطنان علاقمند به مباحث تحقیقاتی از میان اساتید، دانشجویان و حتی دوستان علاقمند به شرکت در فعالیت های علمی دعوت به عمل می آید تا با حضور خود در این بخش، گروه را با ایده های خود و مشارکت در پروژه های تحقیقاتی حمایت نمایند.

  • تبلیغات:

معرفی گونه مهجور فوک خزری و شناساندن این موجود به جامعه و بیان عوامل تاثیر گذار در بروز وضعیت نامساعد کنونی از اصلی ترین وظایف گروه تبلیغات می باشد. متاسفانه هنوز عده زیادی از مردم از حضور چنین گونه ای و ارزش آن بی اطلاع هستند. مدیریت رسانه های جمعی، وب سایت، فضاهای مجازی و حضور در همایش ها و نمایشگاه های زیست محیطی با هدف معرفی گونه فوک خزری وانعکاس فعالیت های مرکز بر عهده گروه تبلیغات می باشد. از سوی دیگر ترغیب ارگان ها، سازمان ها و صنایع مخلتف در حوزه همکاری های مشترک، ارائه خدمات و حمایت های مالی از گروه حفاظت از فوک خزری از وظایف دیگر این گروه است.

دوستان عزیز با توجه به بخش های معرفی شده و شناخت علایق و استعداد های خود، می توانند در یک یا چند بخش، اعلام آمادگی خود را از طریق پر نمودن فرم فراخوان و ارسال آن به آدرس ایمیل معرفی شده، اقدام به ثبت نام نمایند.

لطفا فرم های تکمیل شده را به آدرس ایمیل زیر ارسال فرمایید:

amir@leniethartsealfoundation.com

دانلود فرم ثبت نام

با سپاس فراوان

مرکز درمانی و تحقیقاتی فوک خزری

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید